A torokfájás ellen természetesen

A torokfájás ellen természetesen

Ebben a cikkben olyan házi praktikákat gyűjtöttünk össze, amelyeket kiegészítő kezelésként lehet alkalmazni például egy átlagos meghűlés, vagy fizikai okok miatt fellépő torokfájás esetén. 

A torokfájás leggyakoribb okai

A torokfájás egy olyan probléma, amelynek számos betegség állhat a hátterében, ami a mandula, a nyelőcső, a garat, vagy a hangszálak környékén alakul ki. Nem mindegy azonban, hogy mandula- vagy hangszálgyulladás okozza a fájdalmat, ahogy az sem, hogy bakteriális, vagy vírusfertőzésről van szó az alapbetegség tekintetében.

A torokfájás egy nagyon általános tünet, ezért fontos, hogy pontosan meghatározzuk hol és mit is érzünk valójában. Nem mindegy, hogy nyelési nehézséggel kűzdünk, vagy kaparó, szúró érzéssel van dolgunk, esetleg a fájdalom mellett be is vagyunk rekedve, megnagyobbodtak a nyirokcsomóink, esetleg gennyes a torkunk. A tünetek ugyanis mind más-más problémára utalnak. 

A torokfájás gyakran jelentkezik más betegségek kísérőtüneteként is, vagy adott esetben egy szájüregben lévő sérülés (nyelvharapás, fogászati kezelés injekciójának helye, aftás gyulladás) is kisugározhat a torokba.

Vírusos gyulladások, bakteriális fertőzések

A torokfájást leggyakrabban meghűlés, mandulagyulladás, valamilyen felső légúti fertőzés, vagy hangszálgyulladás okozza, de itt sem mindegy, hogy vírusról vagy bakteriális fertőzésről beszélünk. 

Ha vírusok okozták a torokgyulladást, akkor arra rendszerint a házi gyógymódok mellett a torok melegen tartását, és esetleg fájdalomcsillapító szedését ajánlják. 

Ha azonban valamilyen baktérium okozza a megbetegedést, arra általában antibiotikumos kezelést javasolnak, hiszen a baktériumot sajnos a citromos tea csak ritkán képes elpusztítani. 

A bakteriális fertőzés arról ismerhető fel, hogy a torokfájást rendszerint magas láz kíséri, vagy megjelenik a mandulákon a gyennyes váladék.

Gomba, reflux, allergia

A vírus- és bakteriális fertőzéseken túl állhat a torokfájás hátterében gombás fertőzés, ezekre gombaellenes szerek szedése ajánlott, de allergiás nátha következtében is kialakulhat torokfájás. 

Egyre gyakoribb ok a reflux, vagy valamilyen gyomorbetegség is, amelynek tüneteként gyakran torokfájás lép fel. A reflux lényege, hogy a gyomorszáj nem záródik megfelelően, ami miatt a savas gyomortartalom gyakran felkerül a nyelőcsőbe. Ez komolyan irritálja a garatot és a gégecsőt. Az irritáció alapvetően is számos kellemetlenséggel, például torokfájással jár, de ha nem kezelik, komolyabb problémákat, gyulladásokat, fekélyek kialakulását is okozhatja.

Fizikai behatások

Nem kell azonban minden esetben komoly ok hozzá, hogy fájdalmat érezzünk. Elég például nyáron, vagy edzés után kimelegedve hideg italt inni, ezt nevezik a köznyelvben a torok leforrázásának. Ugyanígy gyakori zenészeknél, színészeknél, előadóknál, edzőknél a hangszálak megerőltetése következtében kialakuló torokfájás is. 

Nyáron kifejezetten gyakoriak főleg a fiatalok körében a fesztiválbetegségek is, amelyek a fentiek együtteséből, és a sok finom por belélegzésből alakulnak ki, majd okoznak megfázásos tüneteket.

Általában elmondható, hogy ha a házi gyógymódokra jól reagál a torok, és egy-két napon belül a kezelések következtében a tünetek szűnni kezdenek, végül teljesen elmúlnak, nem állt fenn komoly probléma a háttérben. 

Azonban ha a tünetek nem múlnak, vagy esetleg erősödnek három napon túl is, akkor mindenképpen érdemes szakorvoshoz fordulni. Ilyenkor mintát vesznek a torokból, amely segít megállapítani az okokat, és meghatározni a kezelés további menetét.

5 természetes módszer a torokfájás ellen

Számos népi gyógymód és házi praktika létezik, amelyek hatásosan segítenek kezelni a torokfájás kellemetlen tüneteit. Ezeket az orvosok is sokesetben javasolják, éppen azért, hogy amennyiben nem feltétlenül szükséges, ne kelljen feleslegesen gyógyszerezni a beteget.

Sós vizes gargalizálás

Az egyik ilyen, orvosok által is legtöbbet javasolt és legkönnyebben elérhető házi gyógymód a sós vizes gargalizálás. A só fertőtlenítő hatásának köszönhetően segít elpusztítani a kórokozókat és a duzzanatot is képes lelohasztani. 

Fél evőkanál sót tegyünk két deci langyos vízbe. Miután a só teljesen feloldódott, gargalizáljunk vele 5-10 másodpercig, majd köpjük ki. Ezt ismételjük addig, amíg a víz el nem fogy. Érdemes megismételni ezt minden étkezés után, vagy napi 4 alkalommal.

Meleg házi levesek

Szintén gyakori és jól bevált, nagymamák, édesanyák kedvelt eszköze a házi húsleves kúra. Amellett, hogy jót tesz a gyomornak, megnöveli a folyadékbevitelt, ami egy beteg állapotban amúgy is kiemelten fontos. A meleg, sós lé nyugtatja a nyálkahártyát és gyulladáscsökkentő hatása sem elhanyagolható.

Erős torokfájás esetén hagyma, vagy fokhagyma levest is érdemes fogyasztani, a hagyma vírusölő tulajdonsága miatt.

Teák, meleg italok 

Gyógynövényekből, például kakukkfűből készített meleg teák citrommal és mézzel ízesítve szintén nyugtató hatással vannak a torokra és segítenek a gyulladás elmulasztásában.

A keleti kultúrában elterjedt a gyömbér-citrom-méz-melegvíz kombináció is, amely szintén egy igazi immunerősítő és gyulladáscsökkentő koktél az egész szervezet számára. 

Vegyünk egy darab gyömbért, és reszeljük bele sajtreszelőn egy kancsóba. Adjuk hozzá egy egész citrom levét (a húsa is mehet bele ízlés szerint), majd tegyünk hozzá néhány nagyobb kanál mézet. Az egészet öntsük fel 1,5-2 liter meleg vízzel és hagyjuk állni. Fontos, hogy ne legyen forrásban lévő a víz, hogy ne pusztítsuk el a fontos vitaminokat a 100 °Cos folyadékkal. Az elkészült meleg italt fogyasszuk a nap folyamán több alkalommal, újramelegíteni is szabad!

A jó öreg fokhagyma

A fokhagyma önmagában csodaszer, a torokfájásra pedig kifejezetten ajánlott. Ahogy korábban írtuk, akár levesként elkészítve, de pirítósra rádörzsölve is kifejezetten hatásos. 

Sóterápia

A só nem csak gargalizálva, de számos egyéb módon is segíthet az immunerősítésben. A sópipa az asztmás tünetek okozta torokfájásban nyújthat segítséget, a sólámpa tisztítja a levegőt és segít, hogy a család többi tagját ne, vagy kevésbé fertőzzük meg. 

A sópárna felmelegítve, és kívülről a torokra helyezve enyhítheti a fájdalmat, párologtatva pedig erősíti az immunrendszert és tisztítja a légutakat.

A legfontosabb: pihenés

A természethez közelebb álló népeknél ezt mondani sem kellene, rohanó nyugati kultúránkban azonban ezt is fontos hangsúlyozni: minden betegség egyik legfontosabb gyógymódja a pihenés és az ágynyugalom. Egy kór lekűzdéséhez sok erőre van szüksége a szervezetnek, ezt segíthetjük azzal, ha nem terheljük felesleges feladatokkal, mozgással. A pihenés nem a gyengeség jele! Ezt fontos tudatosítani.

Emellett van, hogy a szervezet egyszerűen csak elfárad és tünetekkel jelzi nekünk, hogy érdemes kicsit megpihenni. Vegyük ezt észre és próbáljunk meg minél többet pihenni. Ez az egyik legjobb gyógymód és szervezetünk biztosan meghálálja.  

Amikor semmi sem segít…

Akkor bizony nem érdemes tovább várni. Nagyon fontos, hogy ha a házi gyógymódokkal nem érünk el néhány nap alatt érzékelhető javulást, akkor mindenképp fontoljuk meg az orvoshoz fordulást.

Kezdőlap » Blog » A torokfájás ellen természetesen