5 természetes gyógymód az allergia ellen

5 természetes gyógymód az allergia ellen

Az allergia ma már szinte népbetegségnek számít, hiszen nagyon kevesen mondhatják el magukról, hogy semmire nem allergiásak, érzékenyek. 

De mit tehetünk az allergia ellen, ha nem akarunk több maréknyi vitamint, vagy gyógyszerkészítményeket szedni? 

Most mutatunk néhány házi praktikát, természetes gyógymódot, amit nyugodt szívvel bevethetünk enyhébb allergiás megbetegedések ellen.

Kezdjük rögtön azzal, hogy mi is az az allergia? 

Nagyon egyszerűen, az allergia valójában a szervezet hibásan adott immunválasza egy olyan anyag ellen, amely egészséges szervezet számára teljesen ártalmatlan lenne.

Az allergia főbb típusai

Manapság talán az ételallergia az egyik leggyakoribb allergia típus, bár fontos, hogy ne összekeverendő az ételintoleranciával.

Az ételintolerancia esetén ugyanis a tünetek nem azonnal, hanem általában órákkal, vagy néha csak napokkal később jelentkeznek. Az intolerancia tünete lehet bőrkiütés, bőrviszketés, szénanáthás vagy légúti reakció, emésztési zavar, erős fogyás, vagy akár ízületi panasz is.

Ezzel szemben az ételallergia erős immunválaszt vált ki, van, hogy akár egy falat allergizáló étel elfogyasztása életveszélyes állapotba sodorja a beteget. Ilyenkor  a beteg arca és torka szinte azonnal megduzzad, és kiütések lepik el a testét. Mindezt kísérheti nehézlégzés, vagy szédülés, de az ájulás sem kizárt. 

Az ételallergia legsúlyosabb következménye lehet az anafilaxiás sokk, amely akár halállal is végződhet, hiszen ilyenkor könnyen teljesen elzáródhatnak a légutak, leesik a vérnyomás, és erős szívdobogás is fellép.

Létezik ezen kívül allergia a különböző fémekre, gyógyszerekre, pollenre, háziporatkára, rovarcsípésre, és gyakori még a kutya- vagy macskaallergia is, amely azonban nem azonos az állat szőrére való allergiával. Ez utóbbi a ritkább, a gyakoribb pedig az, hogy ez illetőnél az érzékenységet az állat széklete, vizelete, nyála, vagy a hámpikkelyeivel történő érintkezés, belélegzés váltja ki.

Az allergia leggyakoribb tünetei

Az allergia leggyakoribb és legenyhébb tünetei közé tartozik például az orrfolyás, a szemviszketés, a tüsszögés, vagy kisebb foltok, kiütések megjelenése a testen. 

Kellemetlenebb velejárója a hasmenés, a hányás vagy a különböző felszívódási zavarok. Az egészen súlyos, vagy akár életveszélyes esetekben pedig érezhet a beteg légszomjat, fulladást és akár anafilaxiás sokkot is kaphat.

Természetes gyógymódok az allergia tünetei ellen

Több alternatíva is rendelkezésre áll azok számára, akik nem szeretnének egész évben, vagy az allergén növények virágzásának időszakaiban gyógyszereket szedni. Lássunk öt természetes megoldást, amivel enyhíteni tudod az allergia tüneteit!

Csalántea

Az egyik legjobban működő természetes gyógymód a csalántea fogyasztása. Kutatások szerint napi 300 milligram szárított csalán fogyasztásával már érzékelhető javulást lehet elérni. A csalán mellett sok kutatás a papsajt jótékony hatásáról is beszámol, így ezt is érdemes lehet fogyasztani a migrénes rohamok és az orrfolyás, orrdugulás megszelídítésére.

Vitaminok

Ha vitaminokkal szeretnénk felvenni a harcot az allergia ellen, és helyreállítani szervezetünk válaszreakcióját, a quercetin nevű antioxidáns fogyasztás lehet a jó választás. Ez megtalálható többek közt a citrusfélékben, a hagymában, a karfiolban, az almába, a zöld teában, de még a brokkoliban is. 

Ez a vitamin gátolja a hisztamin felszabadulását a szervezetben, éppen ezen tulajdonsága miatt számos allergia elleni gyógyszernek is gyakori összetevője. Emellett segíthet megszelidíteni az allergiás reakciókat még az A-, C-, és az E- vitamin, valamint a szelén is. 

Érdekes továbbá, hogy a gyümölcsök közül ajánlják például az ananász fogyasztását, mert azon túl, hogy magas a B- és a C-vitamin tartalma, egy úgynevezett bromelain enzim is található benne. Ez többek közt hatásos gyulladásgátló, így enyhíti az allergiás tüneteket. 

Sóterápia

A só jótékony és gyógyító hatását az allergia kezelésében is érdemes kiemelni. 

A sóterápia egy olyan természetes gyógymód, amely segíthet számos légúti betegség tüneteit enyhíteni, vagy akár meg is szüntetni. 

A sóterápia lényege, hogy egy olyan helyiségben kell hosszabb időt eltölteni, amelyben magas a sókoncentráció. Természetes közegben ez a sóbarlangokban fordul elő, de mesterségesen, megfelelő mennyiségű só elhelyezésével szinte bárhol előállítható. A só részecskéi ilyenkor megtapadnak a légutak nyálkahártyáján, majd az ásvány gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatásának köszönhetően helyreállítja a nyálkahártya állapotát, csökkenti annak duzzanatát és feloldja, majd eltávolítja az ott lerakódott szennyeződéseket, baktériumokat, gombákat. Ezek később váladék formájában távoznak a szervezetből.

Ha nincs lehetőség sószobát kialakítani, vagy oda ellátogatni, a sópipa, vagy a sóinhalátor is hasznos segítőtárs lehet az allergia tüneteinek kezelésében. 

Az inhalátor általában kerámiából készül, amelynek aljában ásványi sókristályok találhatók. Belégzéskor egy kerámia szűrőn keresztül a kristályok mikronjai a nedves levegővel jutnak be a tüdőbe, és a teljes légzőrendszerbe. Azon túl, hogy a só baktérium és vírusölő tulajdonságokkal bír, a sópára a légzőszervrendszer nyálkahártyájának öntisztító tevékenységét is serkenti. 

Sósvizes orrspray

 A tengeri só tartalma alapján léteznek izotóniás és hipertóniás sprayk. Az izotóniás oldatok az emberi szervezettel azonos ozmózisnyomásban tartalmaznak sót, és leginkább az orrhigiéniában töltenek be fontos szerepet. Céljuk, hogy tisztán tartsák és nedvesítsék az orrnyálkahártyát, segítve ezzel a allergének kipucolását.

A hipertóniás oldatok az orrnyálkahártyáról vizet vonnak el, így képesek csökkenteni az orrdugulásért felelős nyálkahártya-duzzanatot. Ezzel pedig megszüntetni az orrfolyást és az orrdugulást. 

A sósvizes orrspayket kisgyermekek és várandós édesanyák is nyugodtan alkalmazhatják.

Kerüld a keresztallergiát okozó ételeket!

Nem ritka, hogy az allergiás panaszok olyankor is erősödnek, amikor nem érintkezett a beteg allergénnel. Ilyenkor arra lehet gyanakodni, hogy a tüneteket keresztallergia okozza. 

A keresztallergia azt jelenti, hogy a szervezet egy olyan anyaggal találkozik, amelynek a kémiai szerkezete nagyon hasonlít az allergénéhez. Így aztán a szervezet nem tud különbséget tenni, és allergiás reakcióval válaszol. Gyakori keresztallergiás pár a parlagfű és a paradicsom, a nyírfa és a diófélék, valamint a fűfélék és a rozs, a szója.

Tévhitek és mítoszok 

Az allergia kezelésével kapcsolatban még mindig nagyon sok tévhit és mítosz kering nem csupán az interneten, de a köztudatban is. Ezért óvatosan és körültekintően kell eljárni, bármilyen kezelési módot is választunk.

Kálcium

Az egyik ilyen például a kálcium, amelyet még mindig sokszor javasolnak az allergia kezelésére annak ellenére, hogy számos kutatás bizonyította a hatástalanságát. A hatékonyságát ellenben pedig több száz kísérletből egy sem. 

A kálciumnak nagyon fontos szerepe van a csontok fejlődésében, szüksége van rá az izmoknak és az idegrendszernek, sőt még a véralvadási folyamatokban is jelentős szerepet játszik. Az allergia és az allergiás tünetek kezelésében azonban hatástalan, hiszen nem antihisztamin.

Parlagfű tea

Vannak akik úgy gondolják, hogy a parlagfű kúraszerű fogyasztásával immunitást lehet elérni az allergénre. Ezt azonban szintén nem bizonyították még be, akkor sem, ha számos fogyasztó beszámolt pozitív eredményről. 

Bár azt sem bizonyították még, hogy egyértelműen nem szünteti meg az allergiát, a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karán állatkísérletekben megvizsgálták a parlagfű-készítmények tartós alkalmazásának következményeit 2017-ben.

A vizsgálatok azt mutatták, hogy a kísérleti állatokban agy- és vesekárosodás jött létre a készítmények használata következtében. Ezért a kutatók arra figyelmeztetnek, hogy óvatosan kell bánni az olyan receptekkel, mint a parlagfű tea. A helytelen alkalmazás (például ha nem a virágzás előtti, zsenge, zöld levelekből készül a tea, hanem az allergizáló pollenű virágzatból) ugyanis súlyos állapotot is előidézhet.

Az allergia ellen természetesen: fontos a megfelelő tájékozódás!

Nem lehet eléggé hangsúlyozni: bármilyen természetes, alternatív gyógymódot is választunk, mindig érdemes alaposan tájékozódni a lehetséges mellékhatásokról az alkalmazás előtt. Ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, vagy esetleg egymásnak ellenmondó információkat találunk egy lehetséges gyógymódról, mindenképpen kérjük ki egy allergológus vagy más megbízható szakember véleményét.

Kezdőlap » Blog » 5 természetes gyógymód az allergia ellen