Köptető házilag: természetes módszer hurutos köhögésre

Köptető házilag: természetes módszer hurutos köhögésre

Ebben a cikkben összegyűjtöttük a legjobb tippeket és ötleteket arra, hogy hurutos köhögés esetén milyen természetes megoldásokhoz nyúlhatsz, például hogyan készíts köptetőt házilag.

A hurutos köhögés lehetséges okai

A hurutos köhögést általában a felső légutakban lerakódott váladék okozza, amely kialakulhat számos betegség, bakteriális vagy vírusfertőzés, allergia, vagy akár asztma következtében is.

Mint minden betegség esetén, a legfontosabb azzal kezdeni, hogy kiderítsük: milyen probléma áll a háttérben, és mi okozza a váladék felszaporodását. Ehhez kell később igazítani a megfelelő terápiát, megkeresni a megfelelő megoldást. 

Hurutos köhögés esetén az elsődleges, hogy feloldjuk a váladékot, megszüntessük a felszaporodott nyákot, hiszen ez a sűrű és tapadós váladék megnehezíti, késlelteti a légutak tisztulását. 

A hurutos köhögés kezelésére számos természetes megoldás létezik, hiszen számos gyógynövény rendelkezik erős gyulladáscsökkentő, vagy antibakteriális hatással. 

A legjobb természetes nyákoldó köptetők házilag

Ha gyógynövények elkészítése után kutakodunk a neten azt tapasztalhatjuk, hogy különböző módon készítik el gyakran ugyanazt a főzetet. Ez azért lehet, mert a gyógynövényekből a hatóanyag kivonására több leheőség is létezik.

Az egyik szerint a növény leforrázása után képződött levet összeöntik a korábban elkészített cukorsziruppal, és az így kapott főzetet fogyasztják. 

A másik módszer szerint egy előre elkészített, gyógyszertárakban is kapható, alkoholos alapú gyógynövény tinktúrát használnak, ezt keverik össze a cukorsziruppal. Az így készített köptető az alkohol miatt jobban, tovább eltartható, és a hatóanyagtartalma is töményebb.

Létezik egy harmadik megoldás is, amelynek elkészítése viszonylag lassú, viszont nem tartalmaz alkoholt. Ebben az esetben a cukrot és a gyógynövényt rétegezni kell egy jól záródó üvegben, és jó pár hétig állni hagyni, hogy megsziruposodjon a keverék. 

Hogy melyik megoldást választjuk, csak azon múlik, hogy mennyi időnk, energiánk van és milyen alapanyagok állnak a rendelkezésünkre. A kész szirupokat érdemes kisebb adagokban, külön kis üvegekben a hűtőszekrényben tárolni, de a patikákban kapható, alkoholos echinacea tinktúra hozzáadásával mindenképpen növelhetjük a szavatossági idejét házi készítményeinknek.

Általános recept rétegezéssel

Ez a recept elkészíthető bármely gyógynövényből, amely nyákoldó és köhögéscsillapító tulajdonságokkal rendelkezik. Ilyen például az echinacea, a lándzsás útifű, a kakukkfű, a bodza, a hársfavirág, a zsálya, az eukaliptusz, a menta vagy a borostyán is.

Válasszuk ki milyen gyógynövényből készítjük el a köptetőt, és szerezzünk be belőle  nagyjából két nagy maréknyit. A leveleket alaposan mossuk át, daraboljuk fel, majd nagyjából egy centiméteres rétegben tegyük egy tisztára mosott és törölt befőttes üveg aljára.

Szórjunk rá egy centiméternyi kristálycukrot, majd jöhet egy újabb adag levél majd megint a cukor. Így rétegezzük, amíg meg nem telik az üveg, vagy el nem fogynak a hozzávalók. Ezután jól összenyomjuk a rétegeket, rátekerjük a tetejét, majd meleg, napos helyre téve, legalább két héten át állni hagyjuk.

Ha már egészen sűrű sziruppá vált, hűvös helyen, például hűtőben tároljuk, és hurutos köhögés esetén napi 1-3 evőkanállal fogyasztunk belőle.

Szirupkészítés a gyógynövény leforrázásával (nagyjából egy liter lesz belőle)

Összesen 50 gramm gyógynövényt nagyjából öt deciliter vízzel leforrázunk és állni hagyjuk fél órát. Ezután finom szűrőn, például egy textildarabon átszűrjük, végül a fennmaradó növényt jól kinyomkodjuk.

Miközben áznak a növények, el lehet készíteni a cukorszirupot. Ehhez 1 kg cukrot 5 dl vízzel sűrű sziruppá főzünk. Ha levettük a tűzről már össze is lehet keverni az átszűrt gyógynövénylével, majd még forrón üvegekbe töltjük és 10-15 csepp echinacea tinktúrát csepegtetünk a tetejére.

Ezután légmentesen lezárjuk és száraz dunsztba tesszük. A száraz dunszt azt jelenti, hogy a forró üvegeket a lezárás után azonnal (akár fejjel lefelé fordítva) meleg paplanokkal, pokrócokkal kibélelt kosárba tesszük, és lassan, akár napok alatt hagyjuk kihűlni. Ez a folyamat segíti az üvegek fertőtlenítését is, és tartósítja az elkészült szirupot.

Echinaceaszirup

Ehhez a sziruphoz a bíborkasvirág gyökerét, és virágos hajtását kell beszerezni. A gyökereit meg kell mosni és felaprítani, a virágos-leveles hajtásait pedig összetépkedni, befőttes üvegbe tenni. Eztán jó minőségű, erős pálinkával, vagy gyógyszertári alkohollal nyakon kell önteni, és legalább két hétig, szobahőmérsékleten, sötét helyen tárolni, naponta megrázogatni.

Ha letelt a két hét, le kell szűrni és a cukorsziruphoz adni. Az első náthás tünetek jelentkezésénél három napon át napi 3×30 echinacea cseppet érdemes szedni,  majd a következő három napban lehet csökkenteni az adagot 3×20 cseppre. A főzet megelőzésre is használható, gyerekeknek pedig három éves kortól már lehet adni.

Gyömbér, citrom, méz

Ez a kombináció külön-külön és egyben is csodálatos és igazi csodaszer!

A méz antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatású, valamint támogatja az immunrendszert is, hogy képes legyen minél gyorsabban leküzdeni a fertőzéseket. 

A gyömbér szintén alkalmas immunerősítésre, és a gyulladásgátló hatása is régóta ismert, valamint segít feloldani a váladékot, ezért is alkalmazzák legtöbbször a felső légúti megbetegedések ellen.

A citrom c-vitamin tartalmáról nem is kell hosszan értekezni, így ez a három szer együtt alkalmazva igazi egészségkoktél. 

Vegyünk egy kisebb darab gyömbért, reszeljük meg, és forrázzuk le két deciliter vízzel. Amikor egy kicsit lehűlt, de még kellemes meleg, adjuk hozzá egy negyed citrom levét akár a húsával együtt, majd tegyünk hozzá két evőkanál mézet. Az elkészült meleg italt fogyasszuk naponta legalább három alkalommal. 

Kurkumás köptető

A kurkuma egyik fontos hatóanyaga a kurkumin, amely nemcsak gyulladáscsökkentő, hanem kitűnően oldja a váladékot is. 

Két deciliter vízzel forraljunk össze egy mokkáskanálnyi őrölt kurkumát, majd tegyünk hozzá két teáskanál mézet és egy kis feketeborsot. A főzetet melegen érdemes elkortyolgatni naponta két-három alkalommal. Fontos, hogy epebetegek vagy gyomorfekélyben szenvedőknek ez a recept nem ajánlott!!

Kakukkfüves köptető házilag

Két marék friss kakukkfüvet egy darab reszelt gyömbérrel forraljunk fel nagyjából 2 deci vízben, majd főzzük néhány percig takaréklángon. Miután levettük a tűzről, adjunk hozzá nagyjából  két evőkanál mézet. A szirupot 30-60 percig hagyjuk állni, majd szűrjük le. 

Felnőtteknek napi 3-5 evőkanál, gyerekeknek 3-5 teáskanál elfogyasztása ajánlott naponta.

Sós vizes gargalizálás

Az orvosok is gyakran javasolják az egyik legkönnyebben elérhető házi gyógymódként a sós vizes gargalizálást. Mivel a só erős fertőtlenítő hatással bír, kifejezetten hatékonyan képes elpusztítani a kórokozókat. 

Fél evőkanál sót két deci langyos vízben oldjunk fel teljesen. Miután a víz kitisztult, gargalizáljunk vele 5-10 másodpercig, majd köpjük ki. Ezt legalább 4-5x ismételjük meg és alkalmazzuk étkezések után vagy naponta legalább 4-5 alkalommal.

Gőzölés, inhalálás

A gőz segít a letapadt váladék feloldásában, és a közérzetünknek is jót tesz meghülés esetén a meleg levegő. Egy nagyobb tálba öntsünk forró vizet, majd csepegtessünk hozzá borsmenta, eukaliptusz, vagy rozmaring illóolajat.

Hajoljunk a tál fölé, de vigyázzunk, hogy ne legyen olyan forró a gőz, hogy megégesse az arcunkat! A fejünkre terítsünk rá egy törölközőt, és igyekezzünk minél mélyebbeket lélegezni a meleg gőzből. Ezt a műveletet naponta akár többször is megismételhetjük. 

Ne feledkezzünk meg a fokhagymáról sem!

A hagyma és a fokhagyma szintén nagyon hatékonyak a fertőzésekkel szemben, ráadásul magas a vitamin és ásványianyag tartalmuk is. 

Két gerezd összezúzott fokhagymához adjuk hozzá hozzá három citrom kifacsart levét, majd forrázzuk le az egészet két deci vízzel. Keverhetünk hozzá egy kis sót és borsot, de akár mézet is, ki hogy issza szívesebben. Melegen fogyasszuk, legalább naponta 2 alkalommal.

Ha nem segítenek a házi módszerek… 

Fontos hangsúlyozni, hogy ha a házi gyógymódokkal nem érünk el néhány nap alatt érzékelhető javulást, esetleg tüneteink rosszabbra fordulnának, akkor mindenképp forduljunk orvoshoz, vagy keressünk gyógyszeres segítséget. Az elhúzódó köhögés számos problémára utalhat, 3-4 nap után szakember bevonása mindenképpen ajánlott.

Azonnal forduljunk orvoshoz, ha nehézlégzést tapasztalunk, mellkasi-  vagy hátfájdalmak jelentkeznek, vagy ha a torokfájást elhúzódó magas láz is kíséri.

Kezdőlap » Blog » Köptető házilag: természetes módszer hurutos köhögésre